Mnoho ľudí nepije alkohol počas pracovného týždňa, ale cez víkendy si dovolia relaxovať vypitím niekoľkých fliaš piva alebo silnejších nápojov denne. Stojí za zváženie, že tento prístup je nebezpečný a môže spôsobiť zdravotné problémy. Je to spôsobené tým, že telo ťažko spracuje veľkú dávku alkoholu, ktorá bola prijatá do 2 dní.
Aby ste sa vyhli vážnym problémom, musíte vedieť, aká dávka alkoholu za deň sa považuje za bezpečnú.
Existuje bezpečné množstvo alkoholu?
Lekári stále nedospeli ku konsenzu, či existuje dávka alkoholu, ktorá je pre telo neškodná. Niektorí veria, že 200 ml vína alebo 50 ml vodky (koňaku) 2-3 krát týždenne je úplne prijateľné množstvo alkoholu, ktoré nijako neovplyvní vaše zdravie. Iní sú toho názoru, že aj takéto malé množstvo zvyšuje riziko rôznych zdravotných problémov a vedie k alkoholizmu.
Existujú špeciálne tabuľky a vzorce, ktoré vám pomôžu približne vypočítať, koľko alkoholu môžete vypiť bez ujmy na zdraví. Je však potrebné vziať do úvahy, že nie je možné sa na ne 100% spoľahnúť, pretože získané hodnoty sú spriemerované. Pre každého človeka je bezpečná dávka alkoholu individuálna. Parameter závisí od pohlavia, veku, hmotnosti a prítomnosti chronických ochorení.
Bezpečné množstvo alkoholu za deň
Na určenie denného príjmu alkoholu sa uskutočnilo mnoho štúdií a experimentov. Väčšina západných a našich lekárov sa zhodla, že bez ujmy na zdraví môže zakomplexovaný muž v strednom veku vypiť za deň nasledovné:
- víno - do 200 ml;
- pivo - do 500 ml;
- vodka (koňak, whisky) – do 50 ml.
Pre nežné pohlavie sa za bezpečné považuje nasledujúce množstvo alkoholu:
- víno - do 100 ml;
- pivo – do 330 ml;
- silné nápoje - do 30 ml.
Stojí za zváženie, že vďaka svojim anatomickým vlastnostiam sú ženy oveľa rýchlejšie vtiahnuté do opitosti, takže závislosť od alkoholu sa u nich môže vyvinúť po 1, 5-2 rokoch každodenného pitia.
Koľko môžete vypiť za týždeň bez ujmy?
WHO (Svetová zdravotnícka organizácia) vypočítala, koľko alkoholu za týždeň možno skonzumovať bez ujmy na zdraví. Bezpečná dávka sa uvádza v dávkach, pričom štandardná dávka je 10 ml etanolu alebo 8 g alkoholu.
Pre mužov
Pre mužov je prijateľné vypiť 3 jednotky alkoholu denne alebo 21 jednotiek týždenne, s výhradou dvoch úplne triezvych dní.
Pre ženy
Ženám sa neodporúča piť viac ako 2 porcie alkoholu denne alebo 14 porcií za týždeň. Aby sa dámy vyhli zdravotným problémom, musia piť aj minimálne dvojdňové intervaly.
Existuje bezpečný štandard pre vodiča?
Mnohých vodičov zaujíma, koľko alkoholu môžu vypiť a v akom množstve, kým sadnú za volant. Podľa zavedených noriem by koncentrácia čistého alkoholu v krvnom sére nemala presiahnuť 0, 35 ppm. Táto norma bola zavedená z dôvodu, že alkohol je vždy prítomný v krvi človeka, aj keď predtým alkoholické nápoje nekonzumovali.
Alkohol vstupuje do tela, pretože sa nachádza v mnohých potravinách vrátane kefíru, niektorých druhov ovocia a pečiva. Každá krajina má svoje vlastné prípustné hladiny alkoholu v krvi vodiča.
Mierna konzumácia alkoholu
Aby ste sa vyhli zdravotným problémom a minimalizovali riziko vzniku závislosti od alkoholu, musíte piť s mierou. Je obzvlášť dôležité poznať svoju normu pre ľudí, ktorí majú problémy s alkoholom, napríklad tých, ktorí po niekoľkých pohárikoch vodky stratia kontrolu nad svojím správaním alebo sú príliš agresívni.
Aj pri miernej konzumácii alkoholu sa odporúča dodržiavať nasledujúce pravidlá:
- V žiadnom prípade by ste nemali miešať rôzne druhy alkoholu;
- po silnom strese sa neodporúča piť viac ako 70 ml silných nápojov;
- pri pití alkoholu by ste sa mali zdržať fajčenia, pretože nikotín zvyšuje intoxikáciu;
- Je lepšie jesť nápoje s citrusovými plodmi, pretože látky prítomné v ich zložení urýchľujú proces rozkladu alkoholu.
Pokiaľ ide o obmedzenia, aj pri miernej konzumácii alkoholu sa odporúča zdržať sa užívania liekov, pretože alkohol môže neutralizovať alebo naopak zvýšiť ich účinok.
Ako vypočítať limit alkoholu bez kocoviny?
Aby sa predišlo kocovine nasledujúci deň po hostine, konzumácia alkoholu by mala byť mierna. Ak hovoríme o konkrétnych druhoch alkoholických nápojov, potom by v priemere na 1 kg telesnej hmotnosti nemalo byť viac ako:
- vodka - 4 ml;
- pivo - 30 ml;
- víno - 12 ml;
- tequila - 3 ml;
- absint - 2 ml.
Stojí za zváženie, že v priebehu rokov by sa mala dávka alkoholu postupne znižovať, pretože v dospelosti sa telo už nevyrovná s etanolom tak efektívne a proces jeho odstraňovania sa spomaľuje. Čím viac zložiek sa v nápoji nachádza, tým ťažšie sa s tým telo vyrovnáva. Po vypití koňaku, whisky alebo absinthu bude kocovina horšia ako z rovnakého množstva vodky.
Na poznámku! Nápoje a občerstvenie konzumované spolu s alkoholom majú malý vplyv na závažnosť kocoviny. To, ako sa budete na druhý deň ráno cítiť, závisí len od množstva a kvality toho, čo vypijete.
Koľko vypiť bez toho, aby ste riskovali opitosť?
Ani pri miernej konzumácii alkoholu nie je možné zaručiť, že sa človek neopije. Narkológovia tvrdia, že riziko vzniku alkoholizmu do značnej miery závisí od genetickej predispozície. Dôležitú úlohu zohráva aj psycho-emocionálny stav.
V každom prípade je potrebné pamätať na to, že pravidelná konzumácia alkoholických nápojov (aj v miernom množstve) je návyková a môže spôsobiť závislosť od alkoholu.
V medzinárodnej medicíne existuje pojem ako „kritická dávka" - toto je maximálne množstvo alkoholu, ktoré môže človek vypiť bez rizika prechodu do štádia 2 alebo 3 alkoholizmu. Každý človek, ktorý má podozrenie, že sa stáva závislým od alkoholu, by mal približne vedieť, v akom štádiu sa nachádza. To je veľmi dôležité, aby sa zabránilo progresii ochorenia a udržala sa stabilná hladina.
Ľudia, ktorí pijú alkohol striedmo a sú medzi štádiom 1 a 2 alkoholizmu, môžu piť najviac 100-300 ml vodky raz týždenne. Toto množstvo alkoholu nespôsobí vážne poškodenie zdravia a zabráni zhoršeniu situácie.
Na poznámku! Pri zneužívaní alkoholu je riziko, že sa stanú alkoholikom, obzvlášť vysoké u ľudí mladších ako 20 rokov.
Vzorec na stanovenie individuálnych noriem alkoholu
Zdravotní experti vyvinuli vzorec, ktorý možno použiť na výpočet individuálneho príjmu alkoholu. Pomocou tejto metódy môžete nezávisle určiť, koľko alkoholu môžete piť denne bez poškodenia zdravia.
Základom je 1, 5 g etylalkoholu na 1 kg hmotnosti človeka. Ak osoba váži 70 kg, individuálna dávka etanolu je 105 ml. V každom prípade je potrebné pochopiť, že takéto hodnoty sú spriemerované, pretože veľa závisí od veku, pohlavia a fyziologických vlastností tela.
Záver
Pri striedmej konzumácii alkohol neškodí zdraviu. Platí to najmä v prípadoch, keď sa konzumujú kvalitné nápoje vyrobené z prírodných surovín.
Pre minimalizáciu rizika nežiaducich komplikácií sa odporúča vypočítať si individuálny príjem alkoholu a neprekračovať ho. A samozrejme je potrebné pamätať na to, že ani v minimálnom množstve sa neodporúča konzumácia alkoholu viac ako 2-3 krát týždenne, pretože to môže vyvolať rozvoj závislosti od alkoholu.